MA21
Na podzim, přesněji 20. 11. 2022 , uplynulo 100 let od oficiálního otevření veřejné knihovny v Brně.
Po těch 100 letech sice žijeme a přemýšlíme pořád ve stejném městě, ale naše myšlení, možnosti, podmínky i souvislosti se zásadně proměnily.
Naším patronem je Jiří Mahen – první knihovník, pozdější ředitel, spisovatel, novinář, tvůrčí a organizační osobnost širokého rozhledu, takže když veřejná akademie, pak jedině Mahenova.
Poznáváme své kořeny, žijeme tady a teď a víme, že tím tvoříme budoucnost.
Přijměte od nás pozvání a buďte součástí naší nové platformy pro setkávání, tvorbu a sdílení myšlenek napříč generacemi. Formou přednášek, besed, čtení, debat, představování knih, ale i zcela praktických workshopů se můžete setkat s výraznými osobnostmi současné české literatury i s nakladateli, s novináři objevovat možnosti i úskalí současné žurnalistiky, věnovat se otázkám ekologie, udržitelnosti, sociální problematiky, moderní historie i nejnovějším vědeckým poznatkům.
MA21 je tvořena šesti tematickými cykly:
- 1. Literární salón
Autorské večery ve spolupráci s brněnskými nakladateli Host, Druhé město a Větrné mlýny
+ další literární pořady. - 2. Historický klub
Kulturně-historické pořady.
Téma na jaro 2023: Historické epochy. - 3. Zelený kabinet
Ekologie, udržitelnost a sociální témata.
Téma na jaro 2023: Krajina kolem nás. - 4. Vědecká laboratoř
Budoucnost a současnost v poznatcích předních vědců.
Téma na jaro 2023: Za horizontem současnosti. - 5. Malé divadlo hudby
Podvečery s hudbou a osobnostmi brněnského hudebního života. - 6. Novinář v informačním věku
Setkání s předními žurnalisty ve spolupráci s Europe Direct .
Téma na jaro 2023: Mráz z východu.
Podrobnější informace: MA21 ke stažení v PDF.
(od 1. 1. 2023 je MA21 rozšířena o cyklus Malé divadlo hudby)
Program / březen 2023
1. LITERÁRNÍ SALÓN / BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ
- Ve spolupráci s brněnskými nakladateli
Host, Druhé město a Větrné mlýny
28. 3. od 17:30 / Literární salón No. 7: Alexander Staffa
Literární debut? Ano. Ale v pětasedmdesáti letech?
To určitě není běžné!
A navíc Alexander Staffa přichází v knize Násilí (Host, 2022) se „strhujícím příběhem šílenství, síly krevních pout a lásky v kulisách rozpadající se Evropy“, který, slovy redaktora knihy Ondřeje Nezbedy, „téma druhé světové války nahlíží z nečekané perspektivy a narušuje její černobílé vnímání, když o válečných zvěrstvech vypráví skrze příběh lásky etnického Němce z Bukoviny, člena SS, k židovské dívce.“
To vše podáno autorovým osobitým expresivním výrazem a stylem.
- Volné tematické pořady
3. 3. od 16:30 / Štěpán Javůrek: Sudetský dům
Talentovaný spisovatel Štěpán Javůrek žije pod Krušnými horami, kde se odehrávají i příběhy z jeho úspěšných románů. Po knihách Chaloupky a Nebe nad Perninkem vyšel román Sudetský dům (MOBA, podzim 2022), který záhy po vydání obsadil žebříčky nejprodávanějších knih. Kromě zmíněných románů publikuje Štěpán Javůrek populární sérii článků o regionální historii – Krušnohorský rok. Těšit se můžete na autorovo poutavé vyprávění nejen o knihách, ale také o historii a současnosti Krušných hor.
6. 3. od 17:00 / Pavel Hošek: Chasidské příběhy
Uhrančivý řečník prof. Pavel Hošek, Ph.D. ve své přednášce tentokrát představí svět zázračných rabínů, jejichž vyprávění a podivuhodné skutky stály u zrodu přebohatého světa krásné literatury – světa chasidských příběhů.
Autor na základě stejnojmenné knihy svým neopakovatelným stylem ukáže, jak tradice chasidského vypravěčství dala vzniknout dílu takových mistrů psaného slova, jako jsou Nachman z Braclavi, Jiří Langer, Martin Buber, Abraham Joshua Heschel, Elie Wiesel, Chaim Potok a Isaac Bashevis Singer.
21. 3. od 17:00 / Marcela Müllerová – Ve stínu duhy: Příběh o životě v Pákistánu
Beseda s autorkou, která v porodnici v očekávání narození potomka obdržela od manžela vskutku nevšední dárek: letenku do Pákistánu a sdělení, že on tam po nadcházející dva roky bude pracovat v projektu zaměřeném na prevenci přírodních katastrof a rodina v daleké Asii stráví celou dobu s ním.
A jak se čerstvá matka začlenila do neznámého prostředí, jazyka a kultury? Jak se vyrovnávala s omezením osobní svobody? Případně jak v žité realitě čelila dosud nepociťovanému strachu z bombových útoků a hrozících únosů?
To můžete zjistit návštěvou komponovaného večera uvozeného pákistánskou hudbou, hovorem s autorkou, poslechem úryvků z knihy či „výukou“ urdštiny!
2. HISTORICKÝ KLUB
8. 3. od 17:00 / Tomáš Knoz: Renesanční šlechtic a jeho sídlo
Šlechtic a šlechtické sídlo jsou spojené nádoby. Tradiční sídlo, obvykle starobylý hrad, bývá spojujícím elementem rodu, vyjádřením jeho starobylosti a dějin. Aktuální sídlo, ve své době obvykle moderní renesanční zámek či palác, jeho příslušníky individualizuje.
Struktura a podoba moravských renesančních zámků bývají často spojovány s povahou a strukturou jejích nejčastějších obyvatel, tedy příslušníků moravské šlechtické obce. Autoři, kteří se zabývali společenskou strukturou Moravy v předbělohorském období, zpravidla kladli důraz na její svébytné, vůdčí postavení. V odborné i popularizační literatuře se někdy dokonce objevovaly formulace hovořící o renesanční Moravě jako o svého druhu šlechtické republice nebo dokonce o šlechtické demokracii. I když se podobné pojmy nevyskytují, anebo jsou užívány v určité nadsázce, ačkoliv již nebývá Moravské markrabství považováno za specifický případ, je role šlechty a šlechtické obce i nadále považována za důležitou. Šlechta měla na Moravě roli právní, společenskou i kulturní. Jestliže renesanční šlechta vytvářela politický národ, její zámecká architektura byla formou dobové politické kultury a životního stylu.
Přednáší: prof. PhDr. Mgr. Tomáš Knoz, Ph.D.
3. ZELENÝ KABINET
22. 3. od 17:00 / Pavel Klvač: Bažiny vnitřní a vnější
O bludičkách, žábách a vlhkých mýtech v suchých časech
Nejohroženější a zároveň biologicky velmi cenné biotopy představují mokřady/bažiny. Jejich likvidace byla v minulosti cílená a systematická. Přednáška je zamyšlením nad symbolikou močálů a bažin v české kultuře a nad postoji člověka k těmto typům biotopů. Obecné teze budou ilustrovány antropologickou studií vztahu obyvatel jedné jihomoravské vsi k místnímu mokřadu/bažině.
Přednáška se koná při příležitosti Světového dne vody.
Přednáší: Mgr. Pavel Klvač
4. VĚDECKÁ LABORATOŘ
1. 3. od 17:00 / Kvantové dny 3 / Petr Münster: Jsou optické vláknové sítě bezpečné?
Platí obecně známé informace, že "optické vlákno nelze odposlouchávat" a "optický přenos je imunní vůči elektromagnetickému rušení"?
Abychom to zjistili, tak si nejdříve představíme současné datové, ale i nedatové přenosy využívající optickou vláknovou infrastrukturu. Následně se zaměříme na základní možnosti útoků z pohledu fyzické vrstvy.
Přednášející: doc. Ing. Petr Münster, Ph.D.
Expert v oblasti optických vláknových sítí a přenosů; vedoucí řady českých projektů primárně zaměřených na bezpečnostní oblast; člen Bezpečnostní platformy NÚKIB a Evropského fotonického společenství průmyslových a výzkumných organizací – Photonics21. V současnosti na VUT v Brně vede výzkumnou skupinu Optolab; autor dvou patentů; za svůj modulární senzorický systém získal ocenění na SPIE Photonics Europe Innovation Village.
29. 3. od 17:00 / Roman Hytych: Jak se starat o své duševní zdraví
Ačkoliv z péče o hygienu našeho těla profitujeme více jak století, mentální hygiena je v běžném životě moderního člověka často zanedbávána. Pokud předpokládáme, že naše mysl bude fungovat tak, jak jsme zvyklí, můžeme být nemile překvapeni, když v našem životě nastane období změn a promění se i fungování naší mysli. Přednáška nabídne vyzkoušení konkrétních postupů, jak se lze v každodenním životě starat nejenom o rozvoj pocitu štěstí a spokojenosti, ale jak se učit zvládat i nepříjemné prožívání, které zajisté k životu také patří.
Přednáší: PhDr. Roman Hytych, Ph.D.
5. MALÉ DIVADLO HUDBY
20. 3. od 17:00 / Marlene a Heinz: zpívající hvězdy filmového plátna 30. let
Marlene Dietrichová a Heinz Rühmann patřili k nejznámějším a nejobdivovanějším hereckým osobnostem Německa a svoji popularitu si uchovali i v poválečných letech.
Ovšem zatímco M. Dietrichová měla k nacistickému Německu naprosto odmítavý postoj, Heinze Rühmanna obdivovali prostí návštěvníci divadel a kin i nejvyšší představitelé nacistického režimu. Tedy dva typické umělecké osudy, jak je známe i z našich nedávných dějin.
V pořadu dramaturga, publicisty a divadelního teoretika Vojena Drlíka zazní nejpopulárnější melodie obou protagonistů doplněné řadou fotografií.
6. NOVINÁŘ V INFORMAČNÍM VĚKU
7. 3. od 17:00 / Tomáš Forró: O vojácích a novinářích
Rok od ruské invaze očima reportéra Tomáše Forróa.
Patrně největší znalec místních poměrů v oblasti konfliktu na Ukrajině z řad slovenských a českých odborníků. Jeho dnes již legendární kniha Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu (Paseka, 2020) byla s velkým úspěchem přeložena do několika jazyků. Je mrazivou diagnózou příčin současné ruské agrese na Ukrajině. Tomáš Forró, očitý svědek a zároveň přemýšlivý, poutavý vypravěč, podá aktuální svědectví o dění na bojištích nevyhlášené, o to však krutější, války na Ukrajině. Přijďte vyslechnout, debatovat a klást otázky mezinárodně proslulému novináři!
Tomáš Forró (1979) se zabývá krizovými oblastmi a vojenskými konflikty po celém světě. Je držitelem tří slovenských novinářských cen, mimo jiné za sérii reportáží z Latinské Ameriky o zemětřesení v Ekvádoru, občanské válce v Kolumbii a všeobecné krizi ve Venezuele. Jeho reportáže zachycují od roku 2016 zejména ukrajinský konflikt, a to z perspektivy obou bojujících stran. Za ně byl dvakrát nominován na českou novinářskou cenu. Jeho texty vycházejí v Česku, Polsku, Rusku a na Ukrajině.
EUROPE DIRECT
Bezpečnost v Evropě v kontextu ruské invaze na Ukrajinu
Pozvánka na příští měsíc
- 5. 4. od 17:00 hod. / Historický klub – Jiří Kroupa / Miloš Štědroň: Co je to manýrismus?
- 11. 4. od 17:00 hod. / Historický klub – Andrej Zubov: Stav dnešního Ruska
- 12. 4. od 17:00 hod. / Zelený kabinet – Lukáš Grůza: Chytrá čtvrť Špitálka
- 20. 4. od 17:00 hod. / Pocta Josefu Válkovi (sborník Josef Válka a myšlení o dějinách, Argo)
- 25. 4. od 17:30 hod. / Literární salón No. 8: Edice Mlat
(Kateřina Koutníková, Anna Sedlmajerová, Filip Klega, Tomáš Štiler) - 27. 4. od 17:00 hod. / spisovatelka Małgorzata Lebda / překladatel Bogdan Trojak
(akce se koná v Mahenově památníku)
Chcete mít přehled, jak jdou pořady MA21 chronologicky za sebou?
Podívejte se do Kalendáře akcí KJM .
Archiv pořadů
2022
2023
Fotogalerie
MA21 v médiích
- Český rozhlas Brno, 22. 10. 2022 / Zelný rynk: MA21 a Pavel Švanda: Dopadne to jako vždycky v pořadu Aleny Blažejovské / audiozáznam
- Kam v Brně, říjen 2022, strana 27 / MA21 – nová platforma v Brně / issuu.com
- Český rozhlas Brno, 7. 10. 2022 / Zelný rynk: Literární salón a MA21 v pořadu Aleny Blažejovské / audiozáznam
- Český rozhlas Brno, 7. 10. 2022 / Nakladatelé a knihovna, to je logické spojení. Knihovna Jiřího Mahena v Brně zve na besedy se spisovateli / článek + audiozáznam