Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Aktuality

Nové webové stránky KJM

Vážení návštěvníci a milí čtenáři,
informujeme, že Knihovna Jiřího Mahena v Brně přechází na nové webové stránky, které budou spuštěny v pátek 17. 3. 2023. Věříme, že pro vás budou uživatelsky příjemné a naleznete na nich vše, co potřebujete ke spokojenému čtenářskému či kulturně-společenskému životu.


Batikované kraslice s Marií Vlčkovou

Velikonoce se blíží. Nenechte si proto ujít jedinečnou příležitost nahlédnout do tajů starého řemesla zdobení kraslic unikátní technikou kvítkové batiky. Lektorka Marie Vlčková je oceňovaná tvůrkyně kraslic z lokality Ostrožské Nové Vsi na Slovácku. Pyšní se mimo jiné titulem Nositel tradic udělovaným MK ČR.
V pátek 17. 3. 2023 od 14:00 do 19:00 hod. Dílna je vhodná pro děti a mládež ve věku 12–18 let . Účastnit se může také jejich dospělý doprovod. Počet míst omezen. Přihlašujte se na e-mailu marketing@kjm.cz.


Březen – měsíc čtenářů v KJM

U příležitosti tradiční celostátní akce, v jejímž centru stojí čtenáři a jejich zájmy, aktivní uživatelé knihoven i lidé, kteří se čtenáři teprve stanou, vás zveme na bohatý literární program v Ústřední knihovně i na pobočkách KJM:

Knižní tipy a ochutnávky

Spisovatelé a autorská čtení

E-knihy / knižní dárek – voucher na 2 e-knihy zdarma

Upozorňujeme, že je třeba e-knihy stahovat na stránkách Palmknihy.cz  (nikoliv na stránkách KJM), postup, jak uplatnit voucher, a další informace naleznete níže na plakátu (kliknutím na něj):

VYHLÁŠENÍ ČTENÁŘE ROKU 2023

Kdo se stane nejlepším čtenářem Jihomoravského kraje?
Slavnostní vyhlášení proběhne ve spolupráci SKIP, Moravské zemské knihovny
a Knihovny Jiřího Mahena v Brně.
U příležitosti Března – měsíce čtenářů tedy všechny srdečně zveme do atria Ústřední knihovny KJM, Kobližná 4, slavnostní vyhlášení se koná ve čtvrtek
23. 3. 2023 od 17:00 hodin
.


Cestovatelské přednášky na pobočkách KJM

Prostřednictvím zajímavého povídání i promítání máte v Kohoutovicích a Novém Lískovci možnost nasát atmosféru středoasijského Východu i zavítat na ostrov ohně a ledu a poznat zvyklosti místních obyvatel. 


Národní týden trénování paměti v KJM 

Zveme vás na čtyři osvětové přednášky v rámci Národního týdne trénování paměti, které se konají u příležitosti celosvětové akce Brain Awareness Week. Jejich cílem je přesvědčit nejen seniorskou populaci, kolik si toho lze zapamatovat pomocí nejrůznějších technik.
Přednášky se konají v období od 15. 3. do 17. 3. 2023 v Ústřední knihovně a na pobočkách KJM, více informací naleznete v Kalendáři akcí KJM .


Noc s Andersenem v KJM

Koncem března se mladí čtenáři mohou těšit na tradiční, již 23. ročník akce Noc s Andersenem .
Tato celorepubliková akce je zaměřená na podporu dětského čtenářství a vznikla jako oslava Mezinárodního dne dětské knihy, který se každoročně 2. dubna připomíná u příležitosti narození dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena.

Krom knihovního nocování z pátku 31. 3. na sobotu 1. 4. 2023 v Ústřední knihovně na Kobližné 4 je pro mladé čtenáře v rámci celé KJM připraveno množství březnových soutěží, dílen, zábavných a dobrodružných odpolední či online čtení a souboj ve vyprávění příběhů. Vše naleznete v Kalendáři akcí KJM .


Charitativní výstava na podporu a rehabilitaci malého Daldy

Až do 31. března 2023 se můžete na pobočce KJM V Bohunicích seznámit s veselým chlapečkem Daldou, na kterého padl „černý Petr“ v podobě zákeřné nemoci zvané spinální muskulární atrofie (SMA) II. typu. Co je to za nemoc, jak se projevuje a jak se malému Daldovi daří s touto nemocí bojovat? 
Dalda chce chodit , od 9. 1. do 31. 3. 2023, Bohunice, Lány 3


100. výročí otevření KJM

Celý loňský rok 2022 se v Knihovně Jiřího Mahena v Brně nesl ve znamení magické stovky, která znamenala 100. výročí otevření veřejné knihovny v Brně. Stalo se tak dne 20. 11. 1922. Více informací o stém výročí a oslavách naleznete v záložce hlavního menu 100 let KJM


Na světě je nová znakokniha

Krajská vědecká knihovna v Liberci už pošesté vyšla vstříc neslyšícím čtenářům a nabízí novou znakoknihu. Tentokrát se jedná o čtvrtý díl Starých pověstí českých a moravských.
Znakokniha je webová aplikace, která unikátním způsobem zpřístupňuje literární díla v digitální podobě s tlumočením do českého znakového jazyka. Je vhodná nejen pro neslyšící děti, ale také pro jejich rodiny. Nadto je mohou využít i studenti znakového jazyka.
Znakoknihy jsou k dispozici všem zájemcům a naleznete je na webových stránkách www.znakokniha.cz .


Audioknihy přístupné z domu

V loňském roce 2022 jsme spustili vzdálený přístup k databázi cizojazyčných audioknih Naxos Spoken Library. Stačí mít platnou registraci a připojení k internetu. Naleznete zde bohatý výběr mluveného slova v angličtině, němčině, francouzštině a dalších jazycích. Více o připojení najdete na Naxos Spoken Word Library.

  


 Ukrajina      

 


Dotazníkový průzkum 2021 - závěry

Na webu dotaznik2021 přinášíme aktuální informace k uzavřenému a vyhodnocenému dotazníkovému průzkumu čtenářů KJM. 


Dotazy a podněty ke knihovnímu systému ARL

Dotazy, připomínky a podněty k novému knihovnímu systému a katalogu nám můžete psát na e-maily aktualizace2@kjm.cz.


 

 
 
Vytisknout stránku Vytisknout stránku