Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Knihovna – pulzující srdce literatury

To nejlepší z české literatury za posledních 100 let v Pavilonu Morava

https://www.kjm.cz/data/fotogalerie_2018/republika.jpgExpozice 100 LET 100 KNIH v Pavilonu Morava (Veletrhy Brno) reflektuje moment vzniku české státnosti v souvislosti s podporou české literatury a slovesnosti, jež vedla ke zrodu knihovního zákona a sítě knihoven. Představeno je 100 českých knih, které mají podnítit zájem o českou literární historii uplynulých 100 let. Bohatost knižní kultury prezentují inspirativní citáty z nejlepších děl, jež motivují k přemýšlení o historických souvislostech a budoucnosti, prostřednictvím interaktivních prvků vtahují do děje. Výtvarnou koncepci pavilonu zajišťuje Fakulta architektury VUT (více o festivalu).

https://www.kjm.cz/data/tmp/gal2325/big/DSC_0070.jpg 


Literární salon – nabídka pořadů

1. týden (26. 5.  3. 6. 2018)

Sobota 26. 5.2018

13.00 Odpolední tančírna Swing Wings
Taneční škola Swing Wings se zaměřuje se na swingové tance, které vznikaly ve dvacátých až čtyřicátých letech minulého století. Pořádá kurzy, tančírny a večírky věnované tancům, jako jsou Lindy Hop, Charleston, Balboa, Shag a Solo neboli Autentický Jazz. Pro všechny bez rozdílu věku.

18.30 Komorní hudební divadlo Brno HAŠLERKY aneb Ta naše písnička česká
Hudebně zábavné i naučné představení o životě a tvorbě českého herce, skladatele a písničkáře Karla Hašlera. Na prvním místě to jsou především jeho krásné melodie, chytající posluchače za srdce, které jsou zasazené do životního příběhu jejich autora, oceněného titulem Rytíř české kultury in memoriam.

Neděle 27. 5. 2018

10.30 Český rozhlas – Jak se dělá rozhlas
Beseda s ředitelem Českého rozhlasu Brno Jaromírem Ostrým o tom, co se také někdy může stát ve vysílání či při tvorbě pořadu Toulky českou minulostí.

14.30 Český rozhlas – Jak se dělá rozhlas
Beseda s ředitelem Českého rozhlasu Brno Jaromírem Ostrým o tom, co se také někdy může stát ve vysílání či při tvorbě pořadu Toulky českou minulostí.

17.30 LiStOVáNí – Legenda Z + H
Populární cyklus scénických čtení, který umožňuje prožívat danou knihu více smysly. V tomto případě bude na diváka přenesen děj, jazyk a atmosféra vyprávění dvou cestovatelských legend. Můžete se tedy těšit na výběr toho nejlepšího ze slavných výprav Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky.

Pondělí 28. 5. 2018

10.30 Český rozhlas Mediální škola
V Mediální škole vám pracovníci Českého rozhlasu Brno poodhalí zákoutí rozhlasové práce. Naučíme vás, jak se točí a stříhá rozhovor s Milošem Šenkýřem.

Úterý 29. 5. 2018

10.30 Soukromé divadlo Zdeňka Ševčíka – Pohádky z bedny
Pohádka z bedny je poetickým příběhem dvou malých dětí, které si ve velké, opuštěné bedně hrají na maminku a na tatínka. Humorné srovnávání světa dětského se světem dospělých je umocněno loutkami ve skutečné velikosti. Představení pro děti od 5 let vzniklo na motivy knížečky Ludvíka Aškenázyho.

14.30 DIFA JAMU – Nestárnoucí melodie
Nesmrtelné písničky z minulého století v podání studentů pod vedením Dady Klementové.

17.30 Miloš Štědroň – Prvorepubliková brněnská hudební scéna
Zajímá vás, jak vypadala brněnská hudební scéna v období první republiky? Jaké osobnosti utvářely hudební život města Brna? Dané otázky (a nejen je) zodpoví prof. PhDr. Miloš  Štědroň, CSc. v pořadu mapujícím prvorepublikové hudební dění v největší moravské metropoli. 

Středa 30. 5. 2018

10.30  Storytelling – Ať žije republika! (pro školy)

14.30 Autorské čtení – Juraj Šebesta: Keď sa pes smeje
Slovenský spisovatel, překladatel a zároveň ředitel městské knihovny v Bratislavě nám představí příběh o současných rodinných vztazích a konfliktech pramenících z generačních rozdílů. Hlavním hrdinou románu, využívajícího nářeční i slangové jazykové prostředky, je teenager Tomáš, chlapec ze vzdělané rodiny, buřič a zároveň plachý puberťák s nadprůměrným IQ.

17.30 Autorská čtení  Arpád Soltész a Ľuna Lesná
Investigativní novinář a politický komentátor Arpád Soltész představí svoji knihu Mäso – Vtedy na východe. Publicistka a investigativní novinářka Ľuna Lesná představí svoji knihu Tisícročná žena.

Čtvrtek 31. 5. 2018

10.30 Tančírna Swing Wings
Taneční škola Swing Wings se zaměřuje se na swingové tance, které vznikaly ve dvacátých až čtyřicátých letech minulého století. Pořádá kurzy, tančírny a večírky věnované tancům, jako jsou Lindy Hop, Charleston, Balboa, Shag a Solo neboli Autentický Jazz. Pro všechny bez rozdílu věku.

18.30 Divadlo hudby a poezie AGADIR – Sylvie Richterová
Kombinované hudebně poetické pásmo sestavené ze tří autorčiných knih: Slabikář otcovského jazyka, Rozptýlené podoby a Čas věčnost. Úvahy a verše vycházejí z osobních zkušeností profesorky bohemistiky, autorky beletristických i odborných textů a držitelky Ceny města Brna Sylvie Richterové a dospívají k univerzálnímu prožitku i pravdě. Mimořádný důraz je kladený na čistotu a bohatost jazyka a logiku myšlenek.

Pátek 1. 6. 2018

10.30 a 14.30  Divadlo Kufr – Sportovní pohádka
Interaktivní divadelní představení, jehož hlavními postavami jsou lenivá školačka Boženka Buchtová a inovátorská, sportovně založená učitelka Berta Rovná. Boženka má nejraději svoje sladkosti a lenošení, avšak paní učitelka Berta, za pomoci svých moderních vyučovacích metod, vede žáky k pohybu i při takových předmětech, jako je matematika či vlastivěda. A Boženka se nestačí divit...

Sobota 2. 6. 2018

10.30 Zlatá stuha  POZOR. Pořad je zrušen!
Cena Zlatá stuha je garantem kvality dětských knih. Prostřednictvím výtvarných dílen, besed a autorských čtení navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí.

14.00 Petr Sís  POZOR. Pořad je ze zdravotních důvodů zrušen!
Plánovaná beseda a čtení z knihy Zeď se ruší. Petr Sís do České republiky nepřiletí ze zdravotních důvodů, proto neproběhne žádný z pořadů, který byl v programu jeho českého turné. Omlouváme se návštěvníkům a těšíme se na viděnou na jiných pořadech víkendového programu pro rodiny s dětmi. 

17.30 Zlatá stuha  POZOR. Pořad je zrušen!

19.00 Pavel Čech
Setkání a beseda s oblíbeným brněnským autorem, jenž svojí výtvarnou i literární tvorbou oslovuje malé i velké čtenáře a je držitelem mnoha prestižních literárních ocenění – mj. cena Muriel za nejlepší původní český komiks, Litera za knihu pro děti a mládež v anketě Magnesia Litera či Zlatá stuha za komiks pro děti a mládež.

Neděle 3. 6. 2018

10.30 LiStOVáNí – Jiří Trnka: Zahrada
Kniha Jiřího Trnky má své kouzlo, poezii i humor a patří mezi díla, která léta oslovují děti stejně jako dospělé. V rámci populárního cyklu scénických čtení tak budete moci prožít příběh pěti kluků odhalujících rozličná tajemství poté, co otevřou starou rozvrzanou branku a vejdou do krásné, tajuplné zahrady.

14.30 LiStOVáNí – Pavel Šrut: Lichožrouti
Vězte, že Lichožrout je ten nejobratnější lupič ponožek, který nebyl ještě nikdy dopaden, i záhadný žravý tvor, dělající z ponožkových párů licháče. Scénické čtení z knihy Pavla Šruta a Galiny Miklínové vám představí napínavý a vtipný příběh jedné lichožroutí rodinky, starého mládence Vavřince a malého nešiky Hihlíka.

17.30 LiStOVáNí – Jerzy Kosinski: Byl jsem při tom
Scénické čtení nestárnoucího příběhu. Tentokrát bude na diváka přenesena atmosféra románu o duševně i citově retardovaném člověku, který je náhle vržen do světa, jenž mu byl do té doby známý pouze z televize. A protože v tomto světě médií, politiky a byznysu není nikdo připraven na člověka neprosazujícího ničí zájmy (ani ty svoje), stává se z něj nečekaná hvězda...     

2. týden (4. 6.  10. 6. 2018)                  

Pondělí 4. 6. 2018

10.30 Český rozhlas Mediální škola 
V Mediální škole vám pracovníci Českého rozhlasu Brno poodhalí zákoutí rozhlasové práce. Naučíme vás, jak se točí a stříhá rozhovor s Milošem Šenkýřem.

Úterý 5. 6. 2018

10.30 Jiří Trávníček – Brno poetické
Jak postupovat, chceme-li spojit poezii a zeměpis? Prof. PhDr. Jiří Trávníček, M. A. z Ústavu pro českou literaturu AV ČR vám nastíní několik způsobů a představí projekt, jehož cílem je ukázat, jak velký potenciál se ve městě Brně nachází a kolik básníků různých časů a poetik i několika jazyků věnovalo Brnu a jeho místům své verše.

14.30 Jiří Trávníček –
Česká čtenářská republika
Jak čteme a jaké jsou hlavni rysy českého čtenářství? Odpovědi budeme společně s prof. PhDr. Jiřím Trávníčkem, M. A. hledat v knize o současné české čtenářské kultuře, vycházející z anonymních čtenářských životopisů, které se nahrávaly v letech 2009—2015. Tyto výpovědi (celkem 138) posloužily jako základ pro trojí náhled na naše čtenářství – z úhlu pohledu generačního, čtenářsky životopisného i z perspektivy konkrétních knižních fenoménů.

18.30 Anasoft / Magnesia Litera
Večer nejprestižnějších výročních literárních cen v Česku a na Slovensku. Jaký je rozdíl mezi „literárními Oskary“ u nás a sousedů? Debata se zakladateli cen Pavlem Mandysem (CZ) a Katrínou Kucbelovou., ředitelkou Anasoft Litery Simonou Fochlerovou. Ochutnávka autorského čtení s vítězi Anasoft, resp. Magnesia, Litery Ondrejem Štefánikem (SK) a Josefem Pánkem (CZ).

Středa 6. 6. 2018

10.30 Živá abeceda
Expozice prostorových transformací typografie dle známé grafické předlohy představitele české meziválečné avantgardy Karla Teigeho. Představí studenti Fakulty architektury v Brně v modelech a skicách

Čtvrtek 7. 6. 2018

10.30 Živá abeceda
Expozice prostorových transformací typografie dle známé grafické předlohy představitele české meziválečné avantgardy Karla Teigeho. Představí studenti Fakulty architektury v Brně v modelech a skicách

18.30 Alena Mornštajnová
Autorské čtení a beseda s úspěšnou spisovatelkou, překladatelkou a vášnivou čtenářkou Alenou Mornštajnovou. Její knihy, patřící v současnosti nejen v Knihovně Jiřího Mahena mezi ty nejpůjčovanější a nejrezervovanější, se zabývají opravdovostí životního času a krom jiného spojují příběhy „obyčejných“ lidí v mechanismech tzv. velkých dějin dvacátého století.

Pátek 8. 6. 2018

10.30 LiStOVáNí – Petra Dvořáková: Flouk a Líla
Pohádkový příběh o velikém přátelství kouzelného kocoura Flouka a počítačové myši Líly, kterou to v kanceláři moc nebaví, a tak si hledá kamarády ve skutečném světě. Scénické čtení moderní pohádky pro děti od pěti do sedmi let bude tentokrát o tom, jak se liší náš skutečný svět a virtuální realita.

14.30 LiStOVáNí – Jak být klukem / Jak být holkou
Aneb vše, co jste chtěli vědět o pubertě a báli jste se googlit. Jak může být člověk za borce a představovat si, že někoho sbalí, když má obličej samý beďar? Je skvělé být holkou? Scénické čtení z knih Jamese Dawsona a Hayley Longové vás s naprostou otevřeností, bez vytáček a se vším všudy provede nástrahami společenské džungle, puberty, sexu i partnerství.

17.30 LiStOVáNí – Michal Viewegh: Zpátky ve hře
Scénické čtení z povídkové knihy, v níž autor vystavuje svou oblíbenou postavu Oskara kritickým životním momentům (manželskému stereotypu či nevěrám), ale také skoro jisté smrti. Stárnoucí hrdina ji sice přežije, ovšem záhy se ocitne ve víru těžkých následků. Jedním z nich je i rozvod spojený s rozvratem Oskarových dosavadních jistot.

Sobota 9. 6. 2018

10.30 Divadlo MALÉhRY – Jak na příšery
Herečky brněnského divadla MALÉhRY Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová a Nikola Zbytovská, které mají ve svém repertoáru několik autorských divadelních představení pro děti, se rozhodly vydat knihu vlastních pohádek, v níž ožívají klasičtí pohádkoví hrdinové (čerti, hastrmani, ježibaby aj.), a to v dnešním dětském světě.

14.30 Divadlo PIKI – slovenské představení pro děti
Manželé Ľubomír Piktor a Katarína Aulitisová (absolventi loutkoherectví na pražské Divadelní akademii múzických umění) se v roce 1990 rozhodli založit si vlastní "rodinné" divadlo. Divadlo, ve kterém by mohly realizovat všechny své nápady, hrát to, co se i jim líbí, co se jejich dotýká.

17.30 Divadlo MALÉhRY – Čtení ke kafi 
U kafe se nemůže přihodit nic špatného – je to posvátný rituál klidu, míru a pohody, u něhož se občas pustíte i do filozofování, nebo se zaposloucháte do hovorů od okolních stolků. Originální scénické čtení fejetonů „ke kafi” z rukopisů Daniely Zbytovské, v podání hereček divadla MALÉhRY, vám nabídne i možnost bližšího kontaktu s publikem, přímé reakce či sdílení, a navíc bude doplněno úsměvnými komiksy Venduly Chalánkové.

Neděle 10. 6. 2018

10.30 Český rozhlas – Morava země neznámá
Hana Ondryášová a Miloš Šenkýř vám představí zajímavá místa na Moravě

14.30 Český rozhlas – Morava země neznámá
Hana Ondryášová a Miloš Šenkýř vám představí zajímavá místa na Moravě

3. týden (11. 6.  17. 6. 2018)  

Pondělí 11. 6. 2018

10.30 Český rozhlas – Mediální škola
V Mediální škole vám pracovníci Českého rozhlasu Brno poodhalí zákoutí rozhlasové práce. Naučíme vás, jak se točí a stříhá rozhovor s Milošem Šenkýřem

17.30 Kytice pro Republiku
Komponovaný program věnovaný první republice vám připomene dobovou módu (včetně klobouků ze sbírky paní Pávkové), módní časopisy (z Památníku písemnictví v Rajhradě), literaturu a knihy, hudbu a rovněž květinové vazby, aranžmá a funkční dekorace floristy Slávka Rabušice.

Úterý 12. 6. 2018

13.00 Kulatý stůl: Knihovna  věc veřejná
K pověstnému kulatému stolu zasedne dostatek fundovaných osobností, aby zde nastolili debatu o rolích knihoven v současné digitální a multikulturní společnosti. Přítomni budou významní představitelé kulturního a společenského života města Brna i JmK. Speciální host – Arnošt Goldflam. Hromadnou diskuzí provede účastníky Jaromír Ostrý. K vidění bude také videopozdrav od Glòrie Perèz-Salmeròn, prezidentky IFLA (Mezinárodní federace knihovnických sdružení a institucí). Setkání pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.

18.00 Arnošt Goldflam – POZOR. Z důvodu nemoci A. G. je pořad zrušen!
Autorské čtení, beseda a vyznání populárního českého herce, dramatika, režiséra, pedagoga a spisovatele, který ke své tvorbě podotýká: „Člověk nakonec může tvořit jen z toho materiálu, který má. Těžko přesáhnete svoji zkušenost a svoje znalosti. Rád beru věci, které odpozoruju, které jsem zažil nebo které zažili moji blízcí.“

Středa 13. 6. 2018

10.30  Divadlo Sandry Riedlové – Africká pohádka
Bubnohrátky a výtvarná dílna 

Příběh černouška Bumti-ho, hledajícího vodu a bubínek, který během cesty potká Opici, Žirafu, Lva a Hada. Představení autora Libora Šmatelky vám nabídne velké loutky i krásné písničky.
Na Africkou pohádku poté naváží Bubnohrátky, v nichž vám Mgr. Soňa Štoudková, Ph.D. představí muzikoterapeutické bubnování na bubny djembé podle metody PaedDr. Lubomíra Holzera. A po radosti ze společně tvořených rytmů se seznámíte také s výtvarnou dílnou Mgr. Hany Sakmarové, kde budou využity relaxační techniky arteterapie.

15.30 Čtenářský klub KJM

17.30 Autorská čtení – Mária Ferenčuhová a Michal Habaj
Básnířka a filmová teoretička Mária Ferenčuhová představí svoji tvorbu, především poslední sbírku Imunita. Básník a literární vědec Michal Habaj představí tvoji tvorbu a především poslední sbírku Caput mortuum.

Čtvrtek 14. 6. 2018

10.30 Tančírna Swing Wings
Taneční škola Swing Wings se zaměřuje se na swingové tance, které vznikaly ve dvacátých až čtyřicátých letech minulého století. Pořádá kurzy, tančírny a večírky věnované tancům, jako jsou Lindy Hop, Charleston, Balboa, Shag a Solo neboli Autentický Jazz. Pro všechny bez rozdílu věku.

17.30 Autorská čtení – Vanda Rozenbergová a Daniel Majling

Prozaička Vanda Rozenbergová – dvojnásobná finalistka ceny Anasoft Litera –  představí svoji tvorbu, především poslední knihu Muž z jamy a deti z lásky. Divadelní dramaturg a prozaik, autor komiksu Rudo (vyšel i česky) Daniel Majling představí svoji nejnovější knihu povídek Ruzká klasika

Pátek 15. 6. 2018

10.30 Prezentace knihy Nový dům Brno / New house Brno / 1928
Prezentace publikace plné skic, plánů a dobových i současných fotografiíza přítomnosti jejích autorů. Kniha Nový dům Brno / New house Brno / 1928 z produkce Muzea města Brna se zaměřuje především na výstavu moderního bydlení v podobě významné kolonie Nový dům, jež byla součástí Výstavy soudobé kultury, uspořádané v roce 1928 v Brně k desátému výročí vzniku samostatného Československa.

14.30 Prezentace knihy Villa Tugendhat. Zahrada / The Garden
Prezentace další knižní publikace z produkce Muzea města Brna za přítomnosti jejích autorů. Tentokrát jde o titul Villa Tugendhat. Zahrada / The Garden, zabývající se zahradou slavné vily, která nejenže tvoří jedinečný přírodní rámec slavné stavby, nýbrž je se stavbou doslova spojena ve smyslu architektonických interiérových i exteriérových vazeb v jeden unikátní komplex, jenž je památkou UNESCO.

Sobota 16. 6. 2018

14.30 Cesta mezi řádky aneb Literatura jako road radio
Prezentace koprodukčního projektu Českého rozhlasu Vltava, Slovenského rozhlasu Devín a nakladatelství Větrné mlýny. 10 začínajících dokumentaristů z ČR a SR cestovalo během Měsíce autorského čtení 2017 se zvolenými literáty pět dnů mezi městy a zeměmi a natočilo 10 autorských radiodokumentů. Půjde tedy o pásmo, ve kterém vám každý režisér představí svůj díl a poté bude následovat ukázka z dokumentu. V každém dílu seriálu se budete moci na chvíli ocitnout v Brně, Ostravě, Košicích, Vratislavi či Lvově a každý díl vám rovněž nabídne zcela jiný dokumentaristický přístup.

10.30, 16.00 a 18.30 Gruzínská čítanka
Kulatý stůl – Literatura ve filmu a rozhlase

Světová premiérakoprodukčního projektu české (ČT), slovenské (RTVS), polské (TVP) veřejnoprávní televize a nakladatelství Větrné mlýny. 16 českých, slovenských a polských dokumentaristů natočilo 16 portrétů spisovatelů během Měsíce autorského čtení 2017. Projekce jednotlivých dílů bude probíhat v časech 10.30–14.30 a 16.00–18.30. Od 18.30 pak zasednou zástupci z Česka, Slovenska a Polska ke kulatému stolu, aby zde společně rokovali na téma literatura ve filmu a rozhlase.

Neděle 17. 6. 2018

10.30 Kremnické divadlo v podzemí – Prečo sa morka prala s krůtou
Autorská inscenace s originálními texty i hudbou vznikla při příležitosti 100. výročí založení Československa a 25. výročí vzniku ČR a SR. Primárně se zaměřuje na podobnosti a odlišnosti českého a slovenského jazyka s cílem podpořit vzájemnou toleranci a porozumění mezi národy, sekundárně pak na téma „děti a krutost“ v souvislosti s nárůstem arogance a extrémismu ve společnosti. Kabaretní groteska je vhodná pro děti od 5 let.

Změna programu vyhrazena!  

Projekt 100 LET 100 KNIH je podpořen dotací MK ČR z programu „Kulturní aktivity“ na podporu projektů profesionálního výtvarného umění na rok 2018.

 


Fotogalerie                             

Vytisknout stránku Vytisknout stránku