Spolupráce s odbornou veřejností
Systematická péče KJM o klienty s handicapy se odehrává nejenom v soustavné práci s širokou veřejností, prostor je v této oblasti věnován i veřejnosti odborné. V letech 2004-2006 se uskutečnil projekt na podporu společenské integrace handicapovaných spoluobčanů SETKÁVÁNÍ I – III. Stěžejním bodem projektu byla pomoc při sociální integraci handicapovaných, především dětí, a jejich seznámení s možnostmi, které jim knihovna nabízí, a to formou besed, celodenních aktivit a tvůrčích dílen. V současnosti jsme se stali partnerem projektu Bezbarierova.knihovna.cz, jehož cílem je snaha postihnout specifika práce a komunikace s handicapovanými uživateli knihoven. Projekt, který pracuje na standardu Handicap friendly , se zaměřuje na všechny hlavní typy zdravotního omezení. Pomoc chce nabídnout v první řadě knihovníkům, informačním pracovníkům, ale i všem zájemcům o komunikaci s klienty se specifickými potřebami.
Semináře
Chceme dětem číst 8 aneb Svět dětí v literatuře pro děti a mládež (2016)
Již 8. ročník vzdělávacího semináře pro knihovníky Chceme dětem číst, který pořádá Knihovna Jiřího Mahena v Brně a SKIP ČR – Region Velká Morava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z grantového programu Knihovna 21. století, se zaměřil na svět dětí v literatuře pro děti a mládež ve všech jeho pozitivních i negativních aspektech:
Práce s dětmi se specifickými potřebami (2015)
Problematika tělesně znevýhodněných v knihovnách (2013)
Jednalo se o první seminář z cyklu Bezbariérové knihovny. Předneseny byly příspěvky na téma exteriérových a interiérových bariér, bylo možné si vyzkoušet „omezený pohyb" v „omezeném terénu" pod dohledem lektorů z Ligy vozíčkářů. Nechyběly ani přímé zkušenosti osob se zdravotním handicapem s knihovnou. Třešničkou na dortu bylo představení francouzské edice Per Castor, u jejíhož zrodu stál Čech, muž s tělesným handicapem, který postavil základy pedagogického konceptu vzdělávání pro žáky s tělesným či sociálním handicapem.
Seminář zaměřený na práci s lidmi se sluchovým postižením (2013)
Druhý seminář z cyklu Bezbariérové knihovny se zabýval problematikou sluchově znevýhodněných uživatelů knihoven. Seminář připravila Mgr. Mariana Koutská z Pedagogické fakulty MU, která se danou problematikou osobně zabývá. Za semináři zazněly příspěvky na téma specifik lidí se sluchovým postižením, jejich kultury, komunikačních pravidel a čtenářství. Nechyběli ani přímé zkušenosti osob se zdravotním handicapem s knihovnou a s přístupem k životu i k majoritě.
Publikujeme
Stáhněte si metodický materiál z aktivit projektu Ruku v ruce. Materiál je určen především pro pracovníky z dalších knihoven, kteří pracují s dětmi, či pedagogické pracovníky.
- Metodický materiál ke stažení: zpracovaná témata ze všech 4 cyklů besed a realizovaných integračních programů včetně možnosti komentáře staženého textu